2014. május 22., csütörtök

A kabaré a youtube-ra ment

Történelmileg úgy alakult, hogy a kabaré fontos az emberek életében. Akár szelep szerepet vállaltak, akár szimpla szórakoztatás volt a céljük, a Rádiókabaré, a Karinthy Színpad, a Komolytalan, a Humorfesztiválok, a Kabarészeparék, a Szeszélyes évszakok(ok), a Telepódiumok és Televárók, a Showder Klubok, a Kabaréklubok, a Kabarécsütörtökök, a Kabarématinék és társaik mindig örömet hoztak az embereknek. Némelyeknek pillanatnyit, percnyit, másoknak örökérvényűt. Ők ugyanis rögzítették eme adásokat és vissza-vissza hallgatták, -nézték azokat. A maguk és szűk körük örömére.

Mármost eljött a digitális korszak és néhány elvetemült (köztük az ezen sorokat lekopogó ujjak gazdája) nem átallott felvételeit digitalizálni és a köz kincsévé tenni, ha már a felvételek eredeti gazdái a Magyar Rádió, a Magyar és más televíziók ezt nem tették meg. Örömük nagy volt, hiszen önkéntes, sokszor fárasztó és fásító munkájukkal immár széles tömegeknek szereztek örömet... arctalanul, névtelenül. Hiszen ismerjük el, jogilag azért nincs rendben egy színész hetvenes, nyolcvanas évek beli szereplését újra közzé tenni anélkül, hogy ő bármi jutalmat is kapna érte. Az írókrók és más készítőkről nem is beszélve.

(Széljegyzet: az MKA a napokban sikeresen bizonyította, hogy a fáradságosan beszedett, elvileg a művészek széles körét megillető jogdíjat képes centralizáltan, egyetlen kormánypárti előadóra csoportosítani, mintha nem lenne már vérgazdat a dupla Kossuth-díjából és államilag dotált százmilliós koncertjeiből, ezért hiába az a véleményem, hogy mindenkit megilletne a valaha megjelent felvétele után a jogdíj, jelen állapotban nem vagyok képes támogatni ezt az utat.)

Szóval a hang- és képanyagok digitalizálói sokszor névtelenek vagy álnév mögé rejtőzőkké lettek, de céljukat elérték. Megosztották kincseikat, ritka felvételeiket másokkal.

S ekkor jöttek a hiénák. Akik más egyebet sem tettek, csak ráböktek a letöltés gombra, majd a hosszas munkával digitalizált, ingyen közzétett anyagokat feltöltötték a youtube-ra vagy más videómegosztó oldalakra, esetleg olyan fizetős weboldalakra, ahol a tartalom csak anyagi ellenszolgáltatás ellenében látható.

Senkinek ne legyen illúziója. Ha a youtube-on meghallgat vagy megnéz egy kabarét, az nincs ingyen. A kattintásával egyrészt a youtube-ot, másrészt a felöltőt juttatja vaskos nyereséghez. (Míg ő áramot, sávszélességet, internet-szolgáltatást és a harverének a használódását fizeti). Magyarul kik kapnak pénz azért, mert a nép ingyen kabarét szeretne? A szerző - nem, az előadó - nem, a hangmérnök, szerkeztő, rendező, vágó - nem, az anyagot rögzítő és feldolgozó (pl. a Showder Klubokból a reklámot kivágó) illető - nem. Csak valami hüjegyerek pistike, akinek van bankszámlája és ismeri a le- és feltöltés gombokat.

Nem kis örömömre szolgál, hogy tájékoztatás adhatok arról, ennek a rendszernek, részben vége. A Litkai Gergely vezette Dumaszínház kabaréja direktben a Youtube-ra ment. Na, ebből csinálj pénzt hüjegyerek pistike. De mielőtt nekiállnál lemásolni a Dumaszínház Kabaré adásait a saját csatornádra, gondolkozz el, kik ellen mégy, azaz olvassgass életrajzokat, ne csak a Download gombot nyomogasd. :)

Persze, tudom, mi következik. Be fogják ágyazni a Youtube videókat blog oldalakba és körbetapétázzák reklámokkal. Sóhaj. A digitális világ sem tökéletes.

Én a magam részéről csak linket adok. Aki szeretné hallani a Dumaszínház Kabaréját, az ő csatornájukon nyomogassa a reklámokat, adja direktbe a készítőknek a pénzét.

https://www.youtube.com/watch?v=SlcPer7qy88

Nincsenek megjegyzések: